
Več kot 300 tisoč evrov plačamo samo za zdravje v delovno aktivni dobi.
Mesečno v povprečju 250 evrov za obvezno zdravstveno zavarovanje ter dodatnega stotaka iz žepa za dopolnilno zavarovanje ter ostale zdravstvene storitve, ki jih opravimo pri zasebnikih. Višja je naša plača, več vplačamo v javno zdravstveno blagajno in bolj pogosto iščemo pomoč pri zasebnikih. Da je javno zdravstvo v težavah, vemo že desetletja. Zakaj ga ne saniramo? Koronavirus je razgalil krhkost javnega zdravstva. Obeta se inflacija cen zdravstvenih storitev. Čakalne vrste se bodo samo še podaljševale. Kaj nas čaka po kovidu? Bomo morali tako kot za pokojnino, varčevati tudi za zdravje? Pogovarjali smo se z dr. Bojanom Popovičem, zdravnikom, pravnikom ter poznavalcem slovenskega zdravstva in njegovih težav.
Ujeti smo v krempljih koronavirusa. Smo sredi zdravstvenega »lockdowna«, zdravstvu grozi kolaps, bolnišnice se polnijo, nekovidni oddelki zapirajo, govori se o nižanju standardov. Vsaj 20-krat na dan slišimo, da je javno zdravstvo pred kolapsom. Toda da imamo težave v javnem zdravstvu, ni novost. Koronavirus je samo na grozljiv in pospešen način razgalil dejansko stanje javnega zdravstva. »Situacija, s katero se zdaj soočamo, je bila napovedana. To ni nekaj, kar preseneča. Zgodilo pa se je v najbolj brutalni obliki. Že leta 2014, ko smo pripravljali osnutke predlogov zdravstvene reforme, smo na to opozarjali. Takrat smo sicer mislili, da bodo problem finance, ampak zdaj se je izkazalo, da je ta epidemija,« pravi dermatovenerologom dr. Bojan Popovič, ki je tudi pravnik in pravni svetovalec na Fidesu ter odličen poznavalec slovenskega zdravstva.
Težko si je vse skupaj predstavljati, pa čeprav se odvija pred našimi očmi, dodaja: »Dvesto intenzivnih postelj je kot pet avtobusov za celo Slovenijo. Zdravstvo si predstavljamo kot nekakšen nenormalno velik sistem, ki lahko karkoli absorbira, v resnici zdaj zelo dobro vidimo, kako krhek je ta sistem in kako hitro pride do njegove preobremenitve. Imamo občutek, kot da življenje poteka normalno, dokler ne pridemo v zdravstvene ustanove, kjer potem vidimo, kako zasičen je.«





Kaj boste slišali v tokratni epizodi:


